شنبه 14 آبان 1401 ساعت 12:16 - تعداد بازدید : 1117 چاپ خبر
اخبار دانشگاه قرارگیری نام سه عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در فهرست ۲ درصدِ دانشمندان برتر جهان
بر اساس پژوهشی که توسط مجله plos elsevier منتشر شده، فهرست دانشمندان پر استناد در سال ۲۰۲۲ شناسایی و معرفی شدند و سه عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در فهرست دانشمندان پراستناد جهان قرار گرفتند.

 
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین، دکتر مرتضی سعادت طرقی معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه در گفتگو با واحد روابط عمومی با اعلام این خبر گفت: بر اساس اعلام موسسه علمی و انتشاراتی Elsevier و پیرو پژوهشی که به وسیله محققان دانشگاه استنفورد روی داده‌های پایگاه اسکوپوس انجام شده است، فهرست دانشمندان پراستناد در تمامی رشته‌ها به عنوان دانشمندان دو درصد برتر حوزه‌های علمی در دو بازه زمانی کوتاه مدت ( بر اساس وضعیت استنادی در سال ۲۰۲۱) و بلند مدت (کل دوران حیات علمی‌شان بین سالهای ۱۹۶۰ تا ۲۰۲۱) شناسایی و معرفی شدند و سه عضو هیئت علمی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در فهرست دانشمندان پراستناد جهان قرار گرفتند. بر مبنای این فهرست، دکتر محمد حاتمی ریاست دانشگاه و دانشیار گروه مهندسی مکانیک ( برای چهارمین سال متوالی) و دکتر علی خرسند زاک،عضو هیات علمی و دانشیار نانو فیزیک (برای سومین سال متوالی) به عنوان دانشمند ۲ درصد برتر حوزه‌های علمی تخصصی در بازه زمانی بلند مدت این لیست شناسایی و معرفی شدند همچنین دکتر صدیقه عباسی عضو هیات علمی و دانشیار گروه مهندسی شیمی(برای دومین سال متوالی) در بازه زمانی کوتاه مدت این لیست شناسایی و معرفی گردید.
 
معاون پژوهشی دانشگاه در ادامه با بیان اینکه بر اساس نسخه چهارم پژوهش منتشر شده توسط انتشارات الزویر که هر سال روی داده‌های اسکوپوس انجام می‌شود و در تاریخ ۱۰ اکتبر۲۰۲۲ چاپ شده است 200409 پژوهشگر بین‌المللی پراستناد در تمامی رشته‌ها و نیز ۲درصد برتر حوزه‌های علمی، شناسایی و معرفی شده‌اند .این مقام مسئول با بیان اینکه الزویر، پایگاه داده‌ای ایجاد کرده است که اطلاعات استاندارد شده در زمینه‌ استنادها، h-index، استناد به مقالات و یک شاخص ترکیبی (Composite Indicator) را ارائه و پژوهشگران را در ۵ حوزه موضوعی اصلی، ۲۲ حوزه موضوعی فرعی و ۱۷۶رشته طبقه‌بندی کرده است. شرط ورود پژوهشگران به فرآیند رتبه‌بندی نیز، انتشار حداقل ۵ مقاله در پایگاه استنادی اسکوپوس بوده است و در مجموع تقریباً ۲۰۰ هزار دانشمند در جهان مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند. مبنای اصلی این ارزیابی، شاخص استناد بوده و تعداد استنادات به تولیدات علمی محققان، تعداد استنادات بدون خود استنادی، شاخص اچ پژوهشگران و استفاده از یک شاخص استنادی ترکیبی از ملاک‌های ارزیابی این مؤسسه جهت استخراج پژوهشگران پراستناد ۲ درصد برتر بوده است. شایان ذکر است که در گزارش سال ۲۰۲۲ نیز از کشور ایران 715 محقق در فهرست دانشمندان برتر در بازه زمانی بلند مدت به چشم می‌خورد  و 1870 محقق در فهرست دانشمندان برتر در بازه زمانی کوتاه مدت در زمره پژوهشگران پر استناد ۲ درصد برتر دنیا قرار گرفته اند.

روابط عمومی مجتمع آموزش عالی اسفراین ضمن تبریک کسب این موفقیت علمی به این عزیزان ، شادکامی، سلامتی و توفیق روز افزون در عرصه های علمی و پژوهشی و خدمت به میهن عزیزمان را برای همکاران گرامی از خداوند منان مسئلت می نماید.
منبع: 
نوشته شده توسط: روابط عمومی و امور بین الملل مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
کلمات کلیدی:  #دانشمندان_برتر #مجتمع_آموزش_عالی_اسفراین

اخبار مرتبط

مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین و اداره کل صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی تفاهم نامه همکاری امضاء کردند تفاهم‌نامه همکاری مجتمع آموزش عالی اسفراین و اداره کل صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی به منظور هم افزایی، بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌ها و منابع و تقویت و برقراری ارتباط نظام‌مند منعقد شد.
برگزاری جشن فارغ التحصیلی دانشجویان مجتمع آموزش عالی اسفراین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان ورودی 98 مجتمع آموزش عالی اسفراین برگزار گردید.
آئین نکوداشت دهه سرآمدی آموزش و تجلیل از سرآمدان آموزشی مجتمع آموزش عالی اسفراین همزمان با دهه سرآمدی آموزش و روز استاد،سرآمدان آموزشی مجتمع آموزش عالی اسفراین معرفی و تجلیل شدند.
بازدید ارزیاب اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم و مسئول دبیرخانه تربیت بدنی منطقه 9 از دانشگاه اسفراین ارزیاب اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و مسئول دبیرخانه تربیت بدنی منطقه ۹ کشور از فضاها و توانمندی های دانشگاه فنی مهندسی اسفراین در حوزه تربیت بدنی بازدید کردند


آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
برگزاری مراسم شب‌های قدر در دانشگاه سه شنبه 29 فروردین 1402 ساعت 12:18