• گروه کار آفرینی و ارتباط با صنعت

   
        


   
  طرح کوآپ
  طرح کوآپ (Co-op) که اختصار یافته Co-operative Education می باشد در حقیقت نوعی یادگیری مشارکتی است که طی آن دانشجو علاوه بر شرکت در کلاسهای مرسوم دانشگاه به مدت یک سال در یک صنعت هم راستا با رشته تحصیلی مشغول به کار میشود و علاوه بر تجربه کار در محیط صنعتی، به صورت ملموس ارتباط درس های دانشگاهی با محیط کار را می آموزد. این طرح اولین بار در کشور کانادا به اجرا در آمد و همچنان نیز اکثر دانشگاه های این کشور این طرح را اجرا میکنند، به این صورت که دانشجویان متقاضی بعد از سال دوم تحصیل به مدت یکسال در صنایع طرف قرارداد با دانشگاه مشغول به کار میشوند و سپس برای ادامه تحصیل به دانشگاه باز میگردند. در حال حاضر دانشگاه واترلو (University of Waterloo) با حدود 20000 دانشجوی شرکت کننده در طرح کواپ در سال بزرگترین دانشگاه اجرا کننده این طرح در دنیا می باشد.
  مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین بعنوان یکی از دانشگاه های پیشروی برگزاری طرح کواپ در کشور، از سال 1396 این طرح را با همکاری دو صنعت بزرگ استان خراسان شمالی (مجتمع فولاد اسفراین و شرکت لوله گستر اسفراین) برگزار میکند. دانشجویان علاقه مند، پس از فراخوان واحد ارتباط با صنعت، برای شرکت در این طرح ثبت نام مینمایند و در صورت احراز شرایط و قبولی در مصاحبه با کارشناسان صنعتی و دانشگاهی به واحد صنعتی معرفی میگردند. دانشجویان باید حداقل دو روز در هفته (با توجه به برنامه کلاسی خود در دانشگاه) در صنعت حضور یابند و تحت نظر سرپرست صنعتی فعالیت نمایند. صنایع طرف قرارداد با شرکت کنندگان در این طرح دقیقا مانند پرسنل اصلی خودشان رفتار میکنند و تمامی دانشجویان باید از قوانین آن واحد صنعتی تبعیت نمایند.
  در نظر سنجی های انجام شده با دانشجویان شرکت کننده در طرح کواپ مشخص شد که بیشتر دانشجویان از شرکت در طرح مذکور بسیار راضی بوده و اذعان داشتند که حضور در صنعت موجب تغییر مثبت دیدگاه آنها در مورد درس های تخصصی رشته تحصیلی شان شده است. آنها بیان داشتند که علاوه بر کسب درآمدی هر چند اندک، اکنون میتوانند با دیدگاه بهتر شغل مورد علاقه مرتبط با رشته تخصصی خود را پیدا نمایند.
  امید است که با ادامه برگزاری این طرح و بلوغ آن، مجتمع آموزش عالی فنی مهندسی اسفراین بتواند دانشجویانی توانمند و متخصص به کشور عزیزمان ایران معرفی نماید تا سهمی اندک در پیشرفت و آبادانی این سرزمین داشته باشد.