چهار شنبه 24 آذر 1400 ساعت 11:35 - تعداد بازدید : 1853 چاپ خبر
اخبار دانشگاه دستیابی محققان مجتمع آموزش عالی اسفراین به فناوری کاهش طیف پس زمینه در طیف سنج پوزیترونی CDBS برای اولین بار در دنیا؛
دستیابی به روش جدید جهت کاهش طیف پس زمینه پوزیترونی در اندازه گیری عیوب موجود در مواد مختلف و ارتباط آن با ساختار نواری انرژی الکترونها.
 
برای اولین بار در دنیا اعضای هیات علمی مجتمع آموزش عالی اسفراین با همکاری دپارتمان فیزیک دانشگاه UWAاسترالیا، به روش جدیدی جهت کاهش طیف پس زمینه در اندازه گیری عیوب موجود در مواد مختلف و ارتباط آن با ساختار نواری انرژی الکترونها مغزی، دست یافته اند. دکتر مهدی قاسمی فرد دانشیار گروه فیزیک مجتمع آموزش عالی اسفراین در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه در خصوص این موفقیت پژوهشی اظهار داشت:
در این روش جدید از فناوری "تبادل اطلاعات از نقطه شروع" ﺑﺮاى ﺛﺒﺖ ﮔﺎﻣﺎ ﻧﺎﺑﻮدى پوزیترون و مطالعه پهن شدگی دوپلری ناشی از آن استفاده شده است. در این روش طیف سنجی ﭘﺲ از وارد ﺷﺪن ﭘﻮزﻳﺘﺮون ﺑﻪ درون ﻧﻤﻮﻧﻪ و ﻧﺎﺑﻮدى آن ﺑﺎ اﻟﻜﺘﺮون ﻫﺎی ظرفیت یا مغزی ناخالصی یا عیوب ساختار بلوری، دو اشعه گاما ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﻲ شود که ﺗﻮﺳﻂ آﺷﻜﺎرﺳﺎزﻫﺎ ﺛﺒﺖ ﻣﻲﮔﺮدﻧﺪ. معمولاً طیف های پس زمینه در طیف سنجی CDBS باعث اشکالاتی در ثبت داده ها بخاطر استفاده از دو آشکارساز متفاوت در ساختار آن می شود. این طیف پس زمینه اضافی و ناخواسته باعث هدر رفت وقت و انرژی بسیار در مطالعه ساختار مواد به کمک این طیف سنج می شود.
این عضو هیات علمی مجتمع آموزش عالی اسفراین با بیان اینکه تیم تحقیقاتی مجتمع آموزش عالی اسفراین با همکاری دانشگاه UWA برای رفع این مشکل بعد از بررسی های مفصل به یک طرح چیدمان آزمایشگاهی جدید دست یافته است که علاوه بر کاهش شمارش گامای ناخواسته، مدت زمان ثبت طیف CDB را نیز به طرز قابل توجهی کاهش داده است. نتایج حاصل از این روش طیف سنجی جدید در مقایسه با روش سنتی، نشان دهنده کاهش قابل ملاحظه ثبت گامای ناخواسته و در نتیجه افزایش قابل ملاحظه در شناسایی 99 درصد گامای ناشی از نابودی پوزیترون با الکترونهای نوار ظرفیت و الکترونهای مغزی است. علاقمندان میتوانند نتایج کامل این پژوهش را که درمدت 3 سال انجام پذیرفته است در  ژورنال
 European Physical Journal Plus    تحت عنوان
 " A modified set-up to reduce background spectra in the CDBS positron spectrometer"
به چاپ رسیده است، مطالعه نمایند.

 
منبع: 
نوشته شده توسط: روابط عمومی و امور بین الملل مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
کلمات کلیدی:  #موفقیت_پژوهشی #مجتمع_آموزش_عالی_اسفراین

اخبار مرتبط

مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین و اداره کل صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی تفاهم نامه همکاری امضاء کردند تفاهم‌نامه همکاری مجتمع آموزش عالی اسفراین و اداره کل صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی به منظور هم افزایی، بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌ها و منابع و تقویت و برقراری ارتباط نظام‌مند منعقد شد.
برگزاری جشن فارغ التحصیلی دانشجویان مجتمع آموزش عالی اسفراین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان ورودی 98 مجتمع آموزش عالی اسفراین برگزار گردید.
آئین نکوداشت دهه سرآمدی آموزش و تجلیل از سرآمدان آموزشی مجتمع آموزش عالی اسفراین همزمان با دهه سرآمدی آموزش و روز استاد،سرآمدان آموزشی مجتمع آموزش عالی اسفراین معرفی و تجلیل شدند.
بازدید ارزیاب اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم و مسئول دبیرخانه تربیت بدنی منطقه 9 از دانشگاه اسفراین ارزیاب اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و مسئول دبیرخانه تربیت بدنی منطقه ۹ کشور از فضاها و توانمندی های دانشگاه فنی مهندسی اسفراین در حوزه تربیت بدنی بازدید کردند


آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
برگزاری مراسم شب‌های قدر در دانشگاه سه شنبه 29 فروردین 1402 ساعت 12:18