چهار شنبه 18 اسفند 1400 ساعت 12:5 - تعداد بازدید : 1215 چاپ خبر
اخبار دانشگاه موفقیت چشمگیر مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در شاخص های اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی
کسب رتبه اول در اشتغال فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و رتبه دهم در اشتغال فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی از سوی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در بین 68 دانشگاه و مرکز آموزش عالی کشور به استناد گزارش وزارت علوم،تحقیقات و فناوری
بدون تردید در جامعه امروز که با انبوه فارغ التحصیلان دانشگاهی رو به رو هستیم، آمار اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها میتواند اطلاعات مناسبی از جامعه و صنعت و همچنین نیازهای آنها در اختیار قرار دهد. به همین منظور دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی هر ساله در پایشی سراسری آمار اشتغال فارغ التحصیلان چهار سال قبل خود را میگیرند. با توجه به اینکه فارغ التحصیلان پسر ملزوم به گذراندن خدمت مقدس سربازی (دو سال) هستند و نیازمند حداقل دو سال نیز برای یافتن شغل مناسب با رشته تحصیلی  می باشند و همچنین با در نظر گرفتن این واقعیت که یافتن شغل مناسب با رشته تحصیلی برای فارغ التحصیلان دختر سخت تر می باشد، پس هر ساله فارغ التحصیلان 4 سال قبل پایش می شوند.

دکتر مرتضی سعادت طرقی ،معاونت آموزشی و پژوهشی مجتمع آموزش عالی اسفراین در گفتگویی با واحد روابط عمومی در این خصوص عنوان کرد: بر اساس گزارش دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم،تحقیقات و فناوری که در آذر ماه 1400 در کتابچه ای با عنوان "پایش وضعیت اشتغال دانش آموختگان دانشگاهها، پژوهشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور" به چاپ رسیده است و در آن پاپش اشتغال دانش آموختگان 68  دانشگاه، پژوهشگاه و مراکز آموزش عالی کشور مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته است، در بین فارغ التحصیلان مقطع کاردانی دانشگاه های کشور رشته های مهندسی کشاورزی، مهندسی مواد و متالوژی، مهندسی مکانیک و مهندسی عمران بیشترین آمار اشتغال را داشته اند. همچنین در بین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی بیشترین آمار اشتغال به ترتیب مربوط به رشته های دامپزشکی و دامپروری، تربیت بدنی، حسابداری، مهندسی شیمی، هنر و مهندسی مکانیک بوده است.

بر اساس همین گزارش، مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در مقطع کاردانی بیشترین آمار اشتغال  فارغ التحصیلان (91%) را در بین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور داشته است. همچنین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین رتبه دهم از نظر اشتغال (66%) را در بین فارغ التحصیلان سایر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور داشته اند.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه آمار اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی به وضوح با میزان مهارت های آنها که در دوران تحصیلات دانشگاهی کسب کرده اند رابطه مستقیم دارد افزود: وجود کارگاه ها و آزمایشگاه های مختلف با امکانات گسترده در مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین، مسلما باعث افزایش سطح مهارت های دانشجویان این مجتمع میشود. علاوه بر این وجود اساتید جوان، توانمند و پرتلاش نیز دلیل خوبی برای بالا بودن درصد اشتغال فارغ التحصیلان این مجتمع می باشد. امید است که در سالهای آتی با توجه به شروع طرح کوآپ (کار کردن در صنعت در حین تحصیل) در مجتمع آموزش عالی اسفراین از سال 1396 و همچنین ایجاد مرکز جوار دانشگاهی با همت سازمان فنی حرفه ای خراسان شمالی در داخل مجتمع (جهت افزایش مهارت های شغلی دانشجویان)، آمار اشتغال فارغ التحصیلان بهبود چشمگیری پیدا کند و در نهایت این مجتمع بتواند سهمی مناسب در آبادانی و پیشرفت کشور عزیزمان، ایران، داشته باشد.

 

منبع: 
نوشته شده توسط: روابط عمومی و امور بین الملل مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
کلمات کلیدی:  #اشتغال #ارتباط_با_جامعه_و_صنعت #مجتمع_آموزش_عالی_اسفراین

اخبار مرتبط

مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین و اداره کل صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی تفاهم نامه همکاری امضاء کردند تفاهم‌نامه همکاری مجتمع آموزش عالی اسفراین و اداره کل صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی به منظور هم افزایی، بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌ها و منابع و تقویت و برقراری ارتباط نظام‌مند منعقد شد.
برگزاری جشن فارغ التحصیلی دانشجویان مجتمع آموزش عالی اسفراین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان ورودی 98 مجتمع آموزش عالی اسفراین برگزار گردید.
آئین نکوداشت دهه سرآمدی آموزش و تجلیل از سرآمدان آموزشی مجتمع آموزش عالی اسفراین همزمان با دهه سرآمدی آموزش و روز استاد،سرآمدان آموزشی مجتمع آموزش عالی اسفراین معرفی و تجلیل شدند.
بازدید ارزیاب اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم و مسئول دبیرخانه تربیت بدنی منطقه 9 از دانشگاه اسفراین ارزیاب اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و مسئول دبیرخانه تربیت بدنی منطقه ۹ کشور از فضاها و توانمندی های دانشگاه فنی مهندسی اسفراین در حوزه تربیت بدنی بازدید کردند


آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
برگزاری مراسم شب‌های قدر در دانشگاه سه شنبه 29 فروردین 1402 ساعت 12:18