یکشنبه 28 آذر 1400 ساعت 11:52 - تعداد بازدید : 1443 چاپ خبر
اخبار دانشگاه ارتقا چشمگیر شاخص های ارتباط با صنعت مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
قرار گرفتن نام مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین در بین 15 دانشگاه برتر کشور در 4 شاخص ارتباط با صنعت بنا بر گزارش وزارت علوم تحقیقات و فناوری

ارتباط موثر دانشگاهها با جامعه و صنعت یکی از اهداف اصلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و موضوعی است که در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. آمارهای موجود در خصوص قراردادهای ارتباط صنایع و دستگاههای اجرایی با دانشگاهها و مراکز پژوهشی کشور خوشبختانه رشد مناسبی را طی این سالها نشان میدهد. همچنین در سالهای اخیر تفاهم نامه هایی میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی امضا و همکاریهای خوبی آغاز شده که نتیجه ی آن واگذاری پروژه های تحقیقاتی به مراکز علمی، دانشگاهها و پژوهشگاههای کشور بوده است.. در این راستا تدوین و ابلاغ طرح تحول همکاری دانشگاهها و موسسات پژوهشی و فناوری با جامعه و صنعت، شناسایی و مستندسازی دستاوردهای ویژه و منحصر به فرد دانشگاهها در حوزه ارتباط با صنعت و دانشگاه از سال 1396 بصورت مستمر و سالیانه، توسعه و ساماندهی دوره های مهارت آموزی دانشگاهها و مراکز پژوهشی در جهت افزایش توانایی فارغ التحصیلان و تسهیل در اشتغال آنها، رصد اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی، حمایت از ایجاد ساختارهای هدایت شغلی و کاریابی تخصصی در دانشگاهها، از جمله برنامه های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به منظور افزایش ارتباط با جامعه و صنعت در سالهای اخیر بوده است. از سوی دیگر ساماندهی و توسعه قراردادهای کلان دانشگاهها و پژوهشگاهها با وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی و همچنین آسیب شناسی مستمر مسائل و مشکلات حقوقی و قانونی دانشگاهها در قراردادهای همکاری با صنایع و دستگاههای اجرایی کشور و تلاش در جهت رفع آنها از طریق قوانین و راهکارهای مناسب گامهای مهمی بوده است که با همکاری دانشگاهها، وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی برداشت شده است.

دکتر مرتضی سعادت طرقی معاونت محترم آموزشی،پژوهشی و دانشجوئی مجتمع آموزش عالی اسفراین در گفتگو با واحد روابط عمومی در این خصوص عنوان کرد: وزارت علوم تحقیقات و فناوری هر ساله برای بررسی عملکرد دانشگاه ها در زمینه اخذ قراردادها و همکاری های آنها با جامعه و صنعت پایش جامعی انجام میدهد و نتایج آن را در قالب یک کتاب گزارش انتشار میدهد. در گزارش پایش سال 1399 که در آبان سال 1400 انتشار یافت مجتمع آموزش عالی اسفراین در میان 91 دانشگاه و موسسه آموزش عالی دولتی که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته اند در چهار شاخص نسبی کلیدی جزء 15 دانشگاه برتر کشور قرار گرفته است که موجب افتخار و غرور تمامی اعضای این مجموعه می باشد.
ایشان با اشاره به اینکه بنا بر گزارش اعلام شده از سوی معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری،  مجتمع آموزش عالی اسفراین در شاخص " نسبت تعداد قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا به تعداد کل دانشجویان تحصیلات تکمیلی" رتبه دوم، در شاخص " تعداد قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا به تعداد کل دانشجویان پذیرفته شده" رتبه هفتم، در شاخص " نسبت مبلغ قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی" رتبه یازدهم و در شاخص " نسبت مبلغ قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت در حال اجرا به دانشجویان پذیرفته شده" رتبه چهاردهم را در بین 91 دانشگاه و مراکز علمی پژوهشی کشور کسب کرده است.

این مقام مسئول با اشاره به این مهم که تبدیل شدن مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین به دانشگاه پیشرو در روش های نوین ارتباط صنعت با دانشگاه، از راهبرد اصلی دانشگاه می باشد و این شاخص های نسبی معیار بسیار مناسبی برای مقایسه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با تعداد هیات علمی و دانشجوی متفاوت است افزود: شایان ذکر است که در جهت تشویق اعضای هیات علمی به اخذ قراردادهای پژوهشی برون دانشگاهی شورای پژوهش مجتمع با موافقت هیات رئیسه محترم موارد تشویقی متعددی در نظر گرفته است و امید است در سال جاری و سال های آتی مجتمع آموش عالی فنی و مهندسی اسفراین با توجه به ماموریت واگذار شده از طرف وزارت علوم در حوزه فنی و مهندسی بتواند نقش موثری را بیش از پیش در رفع نیازهای جامعه و صنعت داشته باشد.
منبع: 
نوشته شده توسط: روابط عمومی و امور بین الملل مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین
کلمات کلیدی:  #ارتباط_با_صنعت #مجتمع_آموزش_عالی_فنی_و_مهندسی_اسفراین

اخبار مرتبط

مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین و اداره کل صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی تفاهم نامه همکاری امضاء کردند تفاهم‌نامه همکاری مجتمع آموزش عالی اسفراین و اداره کل صنعت،معدن و تجارت خراسان شمالی به منظور هم افزایی، بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌ها و منابع و تقویت و برقراری ارتباط نظام‌مند منعقد شد.
برگزاری جشن فارغ التحصیلی دانشجویان مجتمع آموزش عالی اسفراین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان ورودی 98 مجتمع آموزش عالی اسفراین برگزار گردید.
آئین نکوداشت دهه سرآمدی آموزش و تجلیل از سرآمدان آموزشی مجتمع آموزش عالی اسفراین همزمان با دهه سرآمدی آموزش و روز استاد،سرآمدان آموزشی مجتمع آموزش عالی اسفراین معرفی و تجلیل شدند.
بازدید ارزیاب اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم و مسئول دبیرخانه تربیت بدنی منطقه 9 از دانشگاه اسفراین ارزیاب اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم تحقیقات و فناوری و مسئول دبیرخانه تربیت بدنی منطقه ۹ کشور از فضاها و توانمندی های دانشگاه فنی مهندسی اسفراین در حوزه تربیت بدنی بازدید کردند


آخرین اخبار
پربازدید ترین ها
برگزاری مراسم شب‌های قدر در دانشگاه سه شنبه 29 فروردین 1402 ساعت 12:18